Makale

Sigortalı uçak bileti yöntemi ile IMEI kayıt hakkı

Sigortalı uçak bileti satın alarak, IMEI kayıt hakkı nasıl elde edebilirsiniz? Bu yöntemi sizler için araştırdık ve detaylarını bulduk. Özellikle yurt dışından akıllı telefon ve diğer elektronik cihazları, ülkemizde pahalı olduğu için alıyoruz. Malum en pahalı iPhone ve diğer akıllı telefon modelleri bizde!

Vergiler nedeniyle dünyanın en pahalı iPhone’u Türkiye’de

Ülkemizde uygulanan vergi çeşitleri ve bu vergilerin miktarı maalesef yüksek meblağlara kadar çıkabiliyor. Öyle ki bir araba satın almaya kalktığınızda, neredeyse bir araba fiyatı kadar da vergi ödeyebiliyoruz. Bu durum akıllı telefonlarda da böyledir. Gelgelelim en popüler telefon olan iPhone’a! Maalesef en pahalı iPhone’da ülkemizde satılıyor. iPhone’nun liste satış fiyatları şok edici!

iPhone 14 Pro Max Liste Satış Fiyatları

ÖTV, KDV, TRT Bandrol Ücreti ve Kültür Bakanlığı Payı vergi türlerinden dolayı dünyada en pahalı iPhone, ülkemizde satılıyor. Sadece Apple ürünleri değil, android telefonların hepsinde bunu yaşıyoruz. Tabi böyle olunca maalesef yurt dışı telefonlara rağbet ediliyor.

Sigortalı uçak bileti yöntemi ile IMEI kayıt etme!

Yurt dışı pasaport olayı ile IMEI kayıt etmenin farklı bir yolunu bulmuşlar. Sigortalı uçak bileti satın alarak bu işe yine bir yöntem geliştirildi. Öncelikle vatandaşlar havalimanında pasaport kontrolünden geçiyor. Daha sonra uçağa binmeden biletini iptal ederek geri dönüyorlar. Üstelik sigortalı bilet olduğu için uçak bileti ücretinin yüzde 90’nı iade ediliyor. Sonuç olarak vatandaşın pasaportunda yurt dışına çıkış yaptığı görünüyor. Bu da IMEI kayıt hakkı demektir.

Duty Free alanından vergisiz alışveriş

Sadece akıllı telefon kaydı için değil, öte yandan Duty Free alışverişide yapabiliyorsunuz. Pasaport kontrolünü geçtikten sonra Duty Free alanından vergisiz alışveriş imkanından da faydalanabilirsiniz. Vergi uygulaması olmadığı için her türlü ürünleri satın alabilirsiniz. Bu şekilde alışveriş yapanlar her geçen gün artıyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  3 Yıllık Xbox Game Pass Ultimate sadece 585 TL

Bu yöntem il iPhone ne kadar?

Bu yöntem sayesinde bir iPhone’nun size maliyeti Türkiye satışına oranla %40’a kadar daha ucuz oluyor. iPhone 14 Pro modelleri için 20 bin TL’ye kadar fiyat avantajı söz konusudur.

IMEI kayıt ücretine yüzde 122,93 zam gelecek

Gelgelelim ülkemizin enflasyon çıkmazına! Maalesef yeni yıla yine zam haberleri ile başladık. Bazı ürünlerde yüzde yüzün üstünde artış yaşanırken, IMEI kayıtlarınada zam gelecek. 2023’te IMEI kayıt ücreti, yüzde 122,93 oranında artacak. IMEI harcı 2.732 TL’den 6.091 TL’ye yükselmesi bekleniyor. Bu durumdan dolayı 10 yıllık pasaport çıkarmak isteyen vatandaşlar nüfusta kuyruk oldular. Pasaport bedellerine gelecek olan zammı duyan, soluğu nüfus dairesinde alıyor.

Mehmet Nuri ARSLAN

Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezunum. Teknoloji en büyük tutkum. Ayrıca blokzincir teknolojisini yakından takip ediyorum. Pokho platformunda haber, makale ve videolarımı takibe alabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu